• Wpisów: 120
  • Średnio co: 25 dni
  • Ostatni wpis: 5 dni temu, 20:47
  • Licznik odwiedzin: 16 967 / 3124 dni
 
asia3515
 

staffa-murray-lentonljnlhvuy.jpg


Wyspa Staffa
Zacznijmy może od mojej oczekiwanej groty Fingala :)
Grota Fingala (ang. Fingal's Cave, gael. Uamh-Binn) – morska jaskinia na niezamieszkanej wyspie Staffa należącej do wewnętrznych wysp archipelagu Hebrydy w Szkocji, część Narodowego Rezerwatu Przyrody na terenie National Trust for Scotland.

Ściany groty uformowane zostały przez sześciokątne kolumny bazaltowe podobne w swojej strukturze (i będące częścią tej samej prehistorycznej lawy) do Grobli Olbrzyma w Irlandii Północnej i do bazaltowych klifów z wyspy Ulva. W obu przypadkach nagłe ochładzanie się powierzchni gorącej lawy spowodowało jej pękanie według heksagonalnego wzoru, podobnie jak osuszane błoto pęka gdy się kurczy, a pęknięcia te stopniowo powiększają się w głąb jako rezultat chłodzenia i kurczenia lawy do formy kolumn. Procesy erozji powodują dalsze systematyczne ich odsłanianie.

Powierzchnia groty i jej łukowate sklepienie sprzyjają powstawaniu niepokojących dźwięków będących echem fal morskich, stwarza to atmosferę naturalnej katedry. Grota ma również gaelicką nazwę, która brzmi Uamh-Binn, co znaczy "grota melodii".

Została odkryta przez XVIII-wiecznego naturalistę Josepha Banksa w 1772 roku[4][5]. Nadano jej nazwę Grota Fingala na cześć jednego z bohaterów Pieśni Osjana, epickiego poematu autorstwa XVIII-wiecznego szkockiego poety-historyka Jamesa Macphersona opartego na starych celtyckich opowieściach i balladach z cyklu osjańskiego. W irlandzkiej mitologii bohater Fingal znany jest jako Fionn mac Cumhail i wedle sugestii Macphersona przybierał imię Fingala (co znaczy "biały nieznajomy", jakkolwiek w staro-gaelickim imię to brzmi jako Finn. Legenda o Grobli Olbrzymiej czyni z Fionna czy Finna budowniczego nasypu pomiędzy Irlandią a Szkocją, nazywanego 'drogą gigantów'.

Jaskinię na wyspie Staffa odwiedził w 1829 roku kompozytor Felix Mendelssohn, zainspirowany przez dziwne echo wewnątrz groty napisał uwerturę Hebrydy, opus 26, znaną również jako Uwertura Groty Fingala[8][4]. Uwertura Mendelssohna przyczyniła się do popularyzacji groty jako atrakcji turystycznej[4][5]. Jaskinia wzbudziła zainteresowanie XIX-wiecznego pisarza Juliusza Verne'a, poetów Williama Wordswortha, Johna Keatsa i Alfreda Tennysona[1] czy artysty malarza Williama Turnera, który w 1832 namalował "Staffa, Grota Fingala"[9]. Dramatopisarz August Strindberg umieścił scenę ze swojej "A Dream Play" w miejscu nazwanym "Fingal's Grotto. Szkocki powieściopisarz Walter Scott opisał Grotę Fingala jako "jedno z najbardziej nadzwyczajnych miejsc, które kiedykolwiek odwiedziłem". Również królowa Wiktoria zwiedziła to miejsce.

Grota ma wysokie łukowate wejście i wypełniona jest wodą, jakkolwiek dzisiaj już łodzie nie mogą do niej wpłynąć. Turyści mogą wejść do środka wąską ścieżką, prowadzącą powyżej poziomu wody.


DSC_0089.jpg


DSC_0904.jpg


DSC_0849.jpg


Na Staffę można dotrzeć łodzią z Oban (zachodnia Szkocja), Dervaig bądź Fionnphort na wyspie Mull, albo z Iony. Dla zwiedzających udostępnione są groty. Atrakcją turystyczną są też maskonury, gnieżdżące się na wyspie od maja do września. Staffa nie ma doskonałych miejsc do zarzucenia kotwicy. Miejsce, gdzie cumują łodzie z turystami, znajduje się na północ od Am Buachaille, ale wysiąść na ląd można tylko wtedy, gdy morze jest spokojne.


przer.jpg


przerooo.jpg


Jakkolwiek krajobraz jest inspirujący, miejsce nie było łatwe do życia. W 1772 roku mieszkała tu jedna rodzina, żyjąca na diecie jęczmienno-owsianej, mieli też do swojej dyspozycji len i ziemniaki. W końcu XVIII wieku opuścili Staffę, najwyraźniej wystraszeni przez surowe zimowe sztormy. Ślady po dawnych uprawach rolnych wciąż jeszcze są widoczne, jednak jedynymi zachowanymi budynkami są ruiny po XIX-wiecznych schroniskach dla turystów. Około roku 1800 wyspa była własnością Colin MacDonald of Loch Boisdale. W 1816 roku została sprzedana przez Ranald MacDonald. W XX wieku było kilku prywatnych właścicieli, wśród nich Alastair de Watteville, potomek Colina MacDonald, który napisał też książkę o wyspie. Ostatecznie wyspa została podarowana dla National Trust for Scotland przez Jock Elliot Jr. z Nowego Jorku w 1986 roku jako szczególny sposób uczczenia 60. urodzin swej żony, Eleonory. Wdzięczny National Trust nadał jej honorowy tytuł 'Steward of Staffa’. W 2005 roku w sondażu przeprowadzonym przez Radio Times, Staffa została uznana za ósmy wielki naturalny cud Brytanii.
By dotrzeć na wyspę trzeba wybrać się w krótki rejs

najczęściej wycieczki rozpoczynają się z wyspy Mull

np. na stronie www.staffatours.com/ możemy zarezerwować sobie krótką 2,5 godzinną wycieczkę na wyspę Staffa – z godzinnym pobytem na wyspie i spacerem do groty, lub inne, dłuższe wycieczki po okolicznych wyspach.

pobrany plik.png

Staffa tour polecam ,ma kilka ciekawych wycieczek ,ceny nie są tragiczne i warto zobaczyć te wszystkie cudne miejsca :)


Fingals-Cave.jpg


Oczywiście zaamieszkują na Staffie słodkie ,przesłodkie Puffiny :)


DSC_1021.jpg


DSC_0004.jpg


przezz.jpg

i ja niezły puffin haha :)
No a teraz jak ześmy się pośmiali z tego największego Puffina przejdzmy do legendy o Grocie Fingala

Szaleńczo zakochany w pewnej szkotce olbrzym -Fionn MacCumhill był zbyt ciężki ,aby pływać łodzią .Postanowił więc przejść do swojej ukochanej suchą stopą.Dlatego właśnie rozpocząl budowlę mostu z kamiennych brył z wybrzeza Irlandii na szkocką wyspę Staff,gdzie mieszkaa jego kochanka.Jednak mąż ukochanej ,Benandonne dowiedział sie o ich romansie i postanowił rozprawić się z Fionnem .W tym samym czasie ten zakończył budowle grobli i uciął sobie drzemke,aby odpocząć .Obudził go dzwięk kroków Benandonnera,pod którymi drżała ziemia.Fionn,który nie należał do walecznych,uciekł do domu ,a jego zona ukryła go przebierając za niemowle.Kiedy Benandonner zapukał do drzwi żona Fiona wpuściła go,powiedziała ze jej mąż nie wrócił jeszcze z polowania i pozwoliła zaczekać ,pod warunkiem ,że nie obudzi niemowlęcia śpiącego przy kominku.Przerażony wielkością dziecka Benandonner uciekł na wyspę Staffa niszcząc za sobą most,uniemożliwiając w ten sposób pościg Fionnowi.Tak głosi stara legenda :)

DSC_0039.jpg

  •  
  • Pozostało 1000 znaków